Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Wycieczka samochodem na Słowację – o czym warto pamiętać?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy. Dodatkowe dni wolne i wiosenna aura stwarzają idealną okazję do wycieczek. Znaczna część osób decyduje się na kilka dni opuścić kraj i spędzić „majówkę” w całkiem innym otoczeniu. Popularnym kierunkiem weekendowych wycieczek jest Słowacja. Nasz południowy sąsiad ma turystom wiele do zaoferowania. Malownicze górskie krajobrazy, tajemnicze jaskinie, zadbane szlaki i ścieżki rowerowe, imponujące zamki i Bratysława – piękne, zabytkowe miasto położone nad Dunajem… Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na relaks? Z myślą o wszystkich osobach planujących wypad za południową granicę przygotowaliśmy krótki poradnik ułatwiający organizację. O czym należy pamiętać, jadąc samochodem na Słowację? Sprawdź!

Podróż samochodem na Słowację – zadbaj o bezpieczeństwo!

Każda osoba jadąca samochodem na Słowację powinna zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów. Przed wyruszeniem w drogę odwiedź mechanika, który sprawdzi stan techniczny wozu. Pamiętaj o tym, że w schowku i bagażniku powinna znajdować się dobrze wyposażona apteczka, kamizelka odblaskowa, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, lewarek i klucze, linka holownicza, zapasowe żarówki.

Ubezpieczenie i dokumenty

Zagraniczne służby nie mają dostępu do polskiego systemu CEPiK obejmującego centralną ewidencję kierowców i pojazdów. W razie kontroli każdy kierowca musi mieć wszystkie dokumenty potwierdzające jego tożsamość oraz dopuszczenie do kierowania pojazdem. W komplecie dokumentów nie może zabrać  prawa jazdy, dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Przed wyruszeniem w drogę każdy uczestnik wycieczki powinien wykupić ubezpieczenie turystyczne oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci mandatu, dokładnie sprawdź, jakie przepisy obowiązują na słowackich drogach.

 

 

Comments are closed.