Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Rozwód a kredyt hipoteczny

Pinterest LinkedIn Tumblr

Z roku na rok w Polsce zwiększa się ilość spraw rozwodowych prowadzonych przed sądami. Każda sprawa rozwodowa rozpatrywana jest indywidualnie, jednak warto liczyć się z faktem, że nawet sprawy bez orzekania o winie mogą trwać miesiącami. Jednym z najczęściej podnoszonych problemów w przypadku rozpadu małżeństwa jest kredyt. Rozwód a kredyt hipoteczny – jak zgodnie z prawem poradzić sobie z kredytem podpisanym przez oboje małżonków?

Rozwód a kredyt hipoteczny – czym jest wspólnota majątkowa?

Wraz z zawarciem małżeństwa powstaje wspólnota majątkowa – od tego momentu wszelkie dobra nabyte przez małżonków wliczają się do wspólnego majątku. Wiele młodych par u progu dorosłego życia zmuszonych jest zaciągnąć kredyt, aby możliwe było zakupienie własnego mieszkania. W celu uzyskania odpowiedniej zdolności kredytowej zobowiązanie to zaciągane jest na oboje małżonków i zgodnie z prawem kredyt ma być spłacany właśnie przez dwoje osób. Kiedy konieczne okazuje się przeprowadzenie rozwodu wiele osób zastanawia się, w jaki sposób kredyt hipoteczny ma być spłacany po rozwiązaniu małżeństwa. Okazuje się, że nie jest to skomplikowane – rozwód a kredyt hipoteczny jest zagadnieniem, które jest brane pod uwagę zarówno przez sądy, jak i banku udzielające pożyczek parom.

Rozwód i kredyt hipoteczny – jak ten temat jest rozwiązywany?

Pomimo ustania wspólnoty majątkowej wraz z momentem orzeczenia rozwodu, umowa o kredyt hipoteczny nadal obejmu małżonków. W praktyce oznacza to, że małżonkowie nadal zobowiązani są do spłacania rat kredytu zgodnie z ustalonym harmonogramem. W przypadku rozwodu zazwyczaj to jeden z małż0nków przejmuje całe zobowiązanie kredytowe – wiąże się to również z uzyskaniem przez niego pełnych praw do danej nieruchomości. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest złożenie stosownych dokumentów, uzyskanie zgody banku

 

 

 

Comments are closed.

live url live url https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/