Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Rozwód a kredyt hipoteczny

Pinterest LinkedIn Tumblr

Z roku na rok w Polsce zwiększa się ilość spraw rozwodowych prowadzonych przed sądami. Każda sprawa rozwodowa rozpatrywana jest indywidualnie, jednak warto liczyć się z faktem, że nawet sprawy bez orzekania o winie mogą trwać miesiącami. Jednym z najczęściej podnoszonych problemów w przypadku rozpadu małżeństwa jest kredyt. Rozwód a kredyt hipoteczny – jak zgodnie z prawem poradzić sobie z kredytem podpisanym przez oboje małżonków?

Rozwód a kredyt hipoteczny – czym jest wspólnota majątkowa?

Wraz z zawarciem małżeństwa powstaje wspólnota majątkowa – od tego momentu wszelkie dobra nabyte przez małżonków wliczają się do wspólnego majątku. Wiele młodych par u progu dorosłego życia zmuszonych jest zaciągnąć kredyt, aby możliwe było zakupienie własnego mieszkania. W celu uzyskania odpowiedniej zdolności kredytowej zobowiązanie to zaciągane jest na oboje małżonków i zgodnie z prawem kredyt ma być spłacany właśnie przez dwoje osób. Kiedy konieczne okazuje się przeprowadzenie rozwodu wiele osób zastanawia się, w jaki sposób kredyt hipoteczny ma być spłacany po rozwiązaniu małżeństwa. Okazuje się, że nie jest to skomplikowane – rozwód a kredyt hipoteczny jest zagadnieniem, które jest brane pod uwagę zarówno przez sądy, jak i banku udzielające pożyczek parom.

Rozwód i kredyt hipoteczny – jak ten temat jest rozwiązywany?

Pomimo ustania wspólnoty majątkowej wraz z momentem orzeczenia rozwodu, umowa o kredyt hipoteczny nadal obejmu małżonków. W praktyce oznacza to, że małżonkowie nadal zobowiązani są do spłacania rat kredytu zgodnie z ustalonym harmonogramem. W przypadku rozwodu zazwyczaj to jeden z małż0nków przejmuje całe zobowiązanie kredytowe – wiąże się to również z uzyskaniem przez niego pełnych praw do danej nieruchomości. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest złożenie stosownych dokumentów, uzyskanie zgody banku

 

 

 

Comments are closed.

ratanovy zahradny nabytok akcia pozycjonowanie poradnik https://xann.pl/sitemap