Ad
Ad
Ad
Turystyka

Lokum a może rachatłukum?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Trudno być na wakacjach w Turcji i nie spróbować lokum, które znane jest też pod nazwą rachatłukum. Chociaż można odnieść wrażenie, ze ta druga nazwa staje się coraz mniej popularna. A szkoda, bo brzmi niezwykle ładnie, dźwięcznie. No dobrze, ale nie każdy musiał być na wakacjach w Turcji. Nie każdy też będąc w Turcja na wakacjach musiał spotkać się z tą nazwą. Zatem w tym wpisie udzielimy odpowiedzi na to, czym jest lokum. I czy można się z nim spotkać w Polsce.

Lokum – co to jest?

Lokum to nic innego jak słodycze, grupa słodyczy. W Turcji turyści znają je też pod nazwą Turkish Delight a oryginalna Polska nazwa to rachatłukum. Słodycze te znane są od XV wieku. I co ciekawe, od tego momentu znane są też na ziemiach polskich. Czyli nasi pra, pra, pradziadowie je znali. Znali, ale nie znaczy to, że ówczesne słodycze smakowały tak samo jak dzisiejsze. Z prostej przyczyny. Przepisy, według których aktualnie wyrabia się lokum pochodzą z dziewiętnastego wieku. Więc wcześniej prawdopodobnie lokum mogło być robione w trochę inny sposób, z innych składników.

Jak powstaje lokum?

Już wyjaśniliśmy, co to jest lokum, teraz pora na przybliżenie procesu jego powstawanie. Aktualnie głównym składnikiem lokum jest cukier, dawniej używano miodu. Ale sam cukier nie wystarczy, aby powstały słodycze o takiej konsystencji. Potrzeba jeszcze mąki ziemniaczanej lub skrobi pszennej. Ten dodatek sprawia, że konsystencja lokum jest gęsta, wolno się lejąca, przypomina żel. Oprócz cukru i skrobi, dodaje się do tych słodyczy aromaty, wodę różaną, owoce, orzechy, wiórki kokosowe, migdały.

W Turcji można go kupić wszędzie. Jest dostępny w małych sklepikach, na bazarach, ale także w znanych spożywczych sklepach sieciowych. Jest dostępne w postaci niewielkich kostek, które oprószone są cukrem pudrem. I jest ono piekielnie, ale to piekielnie słodkie. Są osoby, które wprost przepadają za loku. Ale są też takie, które nie tyle nie lubią jego smaku, ale nie lubią tej lekko ciągnącej się i przylegającej do zębów konsystencji. Najlepiej przekonać się o tym jak smakuje lokum osobiście i wyrobić sobie własną opinię.

Popularność lokum

Popularność lokum bierze się stąd, że jest bardzo łatwo dostępne. Do tego występuje w wielu smakach i można je kupić ładnie pakowane. Ozdobne opakowania i możliwość wybrania dowolnych smaków sprawiają, że lokum staje się indywidualnym prezentem. Jest odrobinę egzotyczne, trochę swojskie i na pewno kojarzy się z Turcją. Jest to, więc nie tylko doskonały przysmak, ale też świetny prezent. W Polsce także można go kupić bez większego problemu. Jednak niektórzy twierdzą, że przywiezione z wakacji w Turcji jest lepsze.

Comments are closed.