Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Jak wybrać buty narciarskie?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór butów narciarskich nie jest tak łatwym zadaniem, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo wysokiej jakości produktów znanych firm. Czym dokładnie powinny cechować się buty narciarskie? Jakie aspekty należy uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Rozmiar

Bardzo istotne znaczenie ma właściwe dobranie rozmiaru. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie dokładne zmierzenie stopy na miarce, a następnie pod uzyskany wymiar dobrać rozmiar obuwia.

W celu określenia czy but jest w odpowiednim rozmiarze konieczne jest jego zapięcie. Warto wiedzieć, że palce użytkownika stojącego na wyprostowanych nogach mogą dotykać przodu butów. Należy mieć świadomość, że w przypadku przyjęcia pozycji narciarskiej pięta się cofnie.

Flex, czyli sztywność buta

Flex buta jest to w najprostszym możliwym ujęciu jego sztywność. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że im wyższy flex tym określony model buta będzie bardziej sztywny. Należy mieć świadomość, że sztywniejsze buty będą precyzyjniejsze i mniej wygodne. Rekomendowane jest dobieranie wspomnianego flexu pod względem swojego zaawansowania.

Osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w buty, których flex nie wynosi więcej niż 70. Z kolei w przypadku zaawansowanych narciarzy zalecane jest, by omawiany flex był wyższy ni 100.

Bootfitting

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większą popularnością wśród narciarzy cieszy się możliwość indywidualnego dopasowania obuwia do stopy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniany bootfitting bardzo często dotyczy termicznego wygrzewania buta wewnętrznego.

Warto również wiedzieć, że można obecnie ingerować w skorupę butów. Należy zacząć od regulacji cantingu. W najprostszym możliwym ujęciu jest to pochylenie cholewki na boki. Ponadto użytkownik ma możliwość wymiany fabrycznych wkładek na bardziej spersonalizowane modele. Osoby, które zdecydują się na omawiany bootfitting, powinny oddać swoje buty narciarskie do sprawdzonych serwisów.

Jak przechowywać buty narciarskie?

Koniecznie należy pamiętać, aby po każdym użytkowaniu bardzo dokładnie wysuszyć obuwie. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalistycznych suszarek.

Należy pamiętać, aby po zakończonym sezonie pozapinać buty, a następnie odłożyć w suche miejsce. Można mieć dzięki temu całkowitą pewność, że skorupa się nie odkształci, a buty będą mogły służyć znacznie dłużej. Warto przechowywać je w pokrowcu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-narciarskie-cat-18.

Comments are closed.